Гірські (MTB) велосипеди в Україні
МТБ чи MTB, чи mountain bike – це група гірських велосипедів. А хардтейл або hardtail - це різновид байків з передньою вилкою, що амортизує. Хардтейли найпопулярніші, але про це трохи згодом.
Особливості національної подорожі.
МТБ (MTB) типу Хардтейл призначені для спортивних дисциплін:
- дерт;
- крос та крос-кантрі;
- даунхіл;
- слалом тощо.
Але багато людей, які вирішили купити гірський велосипед, жодного разу в житті не брали участь у спортивних заходах. Байки використовуються для того, щоб кататися на рибалку, за грибами, елементарно їздити містом. Погане транспортне покриття, мінімум хороших доріг натякають: беріть хардтейл - не помилитеся. МТБ універсальні, на них зручно на бездоріжжі, на ґрунтовці та на асфальті.
Безперечні переваги MTB
Mountain bike купують найчастіше. MTB надійний, зносостійкий і досить невибагливий.
- висока посадка (каретка знаходиться на великій відстані від землі);
- глибокий протектор;
- діаметр колеса від 26";
- велика кількість передач.
Розберемося у різновидах
Справжнім спортсменам для профільних дисциплін потрібні такі MTB:
- backcountry (марафони з бездоріжжя);
- trial (траси із перешкодами);
- crosscountry (крос по пересіченій місцевості);
- downhill (швидкісні спуски) тощо.
Купити МТБ такого типу для «спокійних» (нетривалих міських) поїздок означає марно витратити гроші. Спеціалізований mountain bike не відрізняється зручністю. Та й ціна "професійної техніки" серйозна.
Набагато розумніше купити гірський велосипед загального призначення. Хоча і тут є підвиди.
Rigid - жорстка підвіска
Найбільш прості та недорогі МТБ. Тверда міцна рама. Жодних амортизаторів. Відмінний варіант для добрих доріг. Ідеальний для любителів швидко набрати швидкість на трасі. Порівняно легкі.
Hardtail - передня підвіска
Саме слово "хардтейл" (hard - твердий, tail - хвіст) натякає на відсутність задніх амортизаторів. Вони спереду. Дорожче, ніж Rigid. Але береже нерви і тіло, особливо при їзді бездоріжжям.
Full-suspension - двопідвісний велосипед
Якщо вирішили купити MTB типу Full-suspension, то потрібен максимальний комфорт. М'яка підвіска спереду та ззаду максимально згладжують дорожні нерівності. Хороші саме для наших доріг. Щоправда, є один недолік — при підйомі на гору хвост, що амортизує (якщо не обладнаний блокатором) гасить зусилля велосипедиста. Найдорожчі, найзручніші. Існують легкі модифікації для крос-кантрі. Важкі – для даунхілла.
Якість понад усе
Не треба гнатися за дешевизною. Купити гірський велосипед навіть простий конструкції Rigid за найнижчою ціною - значить зробити помилку. Що говорити про Hardtail або Full-Suspension. Неякісні амортизатори служать недовго і часто ламаються.
Велику роль грають марка та виробник.
Не варто думати, що використання поганого МТБ в режимі, що щадить (кататися мало і по асфальту) продовжить термін служби. Заїдаючі швидкості. Розхлябане кріплення. Відчутний дискомфорт під час їзди. Думаємо, продовжувати безглуздо.
З іншого боку, брати топові моделі хардтейлів (аматорам) не варто.
Головні правила, яких слід дотримуватись, коли ви вирішили купити гірський велосипед:
- підбирати деталі приблизно однакової якості;
- купувати модель найвідомішого бренду.